Milyen formáI vannak a sportban a megkülönböztetésnek?

A megálló végére képes leszel azonosítani a rasszizmus és a megkülönböztetés különböző formáit a sportban megjelenésük alapján, és megérted, hogyan létezhetnek a sportstruktúrákban.


Miről beszélünk?

Ebben a részben megosztunk néhány fontos fogalmat és definíciót, amelyek végigfutnak a képzési eszközön. Ez egy gyors beszoktatási szakasz, hogy biztosítsuk, hogy mindannyian ugyanazt a nyelvet beszéljük.

Kezdjük egy rövid videóval, amely a megkülönböztetés különböző formáit mutatja be.

Ahhoz, hogy érdemben tudjunk foglalkozni a rasszizmussal, meg kell értenünk a rasszizmus különböző működési módjait, és fel kell szerelnünk magunkat a cselekvéshez szükséges eszközökkel. A sportban előforduló diszkriminatív és rasszista incidensek nyomon követésén való munkálkodás azt jelenti, hogy a saját befolyási körén belül dolgozik az érdemi változás megteremtésén.


A probléma azonosításának és felismerésének kulcsai

A probléma valós és költséges. Csak egy példa: az Egyesült Királyságban a sportban való általános részvételt tekintve a Sport and Recreation Alliance 2018-ban közzétett kutatása kimutatta, hogy a fekete, ázsiai és kisebbségi etnikumú (BAME) résztvevők közül tízből négynek volt negatív élménye a sportban vagy a testmozgásban; több mint kétszer annyi, mint a fehér résztvevőknek.

Tanulmányok és tapasztalatok bizonyították, hogy létezik néhány figyelmeztető pont a mérgező környezetre. Ezek a következőkben foglalhatók össze:


Melyek a sport DNS-ének azon elemei, amelyek megkönnyítik a diszkriminációt?

Az általunk ismert sport, azaz a sportversenyek, ahol a fizikai erő, az állóképesség vagy a fizikum fontos tényező a győztes személyének eldöntésében, a nemi alapon történő alapvető megkülönböztetésben gyökerezik. Ha az egyik nem általában hátrányban van a másikhoz képest, akkor nem jogellenes külön versenyeket tartani a férfiak és a nők számára.

A sportkultúra és a sportstruktúrák azon elemei, amelyek hozzájárulhatnak a megkülönböztetéshez, túlmutatnak ezen az alapvető DNS-en, és az alábbi listát foglalják magukban:

  1. Sztereotípia és előítélet: Előítéletek és igazságtalan ítéletek olyan jellemzők alapján, mint a faj, a nem vagy a nemzetiség.
  2. Korlátozott hozzáférés: Olyan akadályok, amelyek bizonyos egyének vagy csoportok sportolásban való részvételét akadályozzák, gyakran gazdasági, társadalmi vagy kulturális tényezők miatt.
  3. Esélyegyenlőtlenség: Az erőforrások, az edzési lehetőségek és az edzői munka terén mutatkozó egyenlőtlenségek, amelyek akadályozzák az egyenlő hozzáférést és a sportban való fejlődést.
  4. Diszkrimináció a vezetésben: Bizonyos csoportok alulreprezentáltsága vagy elfogult kezelése a sportszervezetek vezetői pozícióiban.
  5. Fizetési egyenlőtlenségek: A nem, szomatikus tulajdonságok, nemzeti származás vagy más tényezők alapján történő egyenlőtlen díjazás, amely különösen a hivatásos sportban kiemelkedő.
  6. A befogadás hiánya: A kirekesztő gyakorlatok és a zárt körök marginalizálják az egyéneket a sporttal kapcsolatos döntéshozatalból.
  7. Az átláthatóság hiánya: A sport világában a döntéseket és a pénzügyeket zárt ajtók mögött, elszámoltathatóság nélkül kezelik.
  8. Korlátozott példaképek: A sokszínű példaképek hiánya a sportban, ami akadályozza az alulreprezentált csoportokból származó egyének inspirálását és motiválását.
  9. Elfogult médiamegjelenések: Sztereotipikus ábrázolások és elfogult tudósítások, amelyek megerősítik a diszkriminatív attitűdöket és felfogásokat.
  10. A méltányosság hiánya: A valóságban azonban az alulról jövő egyenlőségi intézkedések hiányoznak, és így elősegítik a megkülönböztetést.
  11. Sportswashing: A homofóbiát, a nemi megkülönböztetést és a rasszizmust legitimáló befolyásos politikai szereplők (kormányok, pártok, vállalatok) a nemzetközi sportot használják fel saját maguk népszerűsítésére, és így globálisan, akár az alulról jövő sportági DNS-t is befolyásolják.
  12. Nacionalizmus: Az olyan nemzeti érdekek, mint például az államot nemzetközileg képviselni képes tehetségek támogatása, olyan programokhoz vezetnek, mint a "hazai szabály" a labdarúgásban, amely különösen a bevándorló fiatalokat diszkriminálja.

Az alábbi videó, amely egy másik, uniós finanszírozású projekt, a SENTRY keretében készült, konkrét történetet mutat be a megélt diszkriminációról.


Házi feladat

Az alábbi gyors gyakorlatokat azért dolgoztuk ki, hogy segítsünk Önnek átgondolni a környezetét, és felkészüljön a MONITORA ütemterv következő állomására.

  • Gyakorlat 1: Miután megnézted a SENTRY videót - tudsz-e hasonló történetekre gondolni, amelyeket átéltél vagy láttál?
  • Gyakorlat 2: Melyek jelenleg a diszkrimináció lehetséges "elősegítői" az Ön szervezetében és/vagy helyi kontextusában?
  • Gyakorlat 3: Teszteljük, hogy mennyire értesz meg néhány kulcsfontosságú dolgot. Illessze be a hiányzó szavakat ebbe a szövegbe.

Segítségre van szüksége? Hiányzó szólista = részvétel; lehetőségek; egyoldalú; inkluzivitás; sportswashing; részvétel; korlátozott; sztereotípusok; equity; nem biztonságosnak.